لوله زانوجوشی فولادی چیست؟

زانو جوشی فولادی از انواع لوله های فولادی می باشد و یک وسیله ای برای اتصال لوله ها و تغییر مسیر لوله های فولادی می باشد. متداول ترین انواع لوله زانوجوشی فولادی از نظر شکل تولید عبارتند از:

  • زانو ۴۵ درجه
  • زانو ۹۰ درجه
  • زانو ۱۸۰ درجه

زانو جوشی در زاویه های مختلفی استفاده می شود که استفاده از هر کدام بسته با نیاز ما و جهت قرارگیری لوله بستگی دارد. در صورتی که نیاز به تغییر مسیر داشته باشیم، از زانوی ۴۵ درجه استفاده می شود و اگر در مواردی تغییر جهت همراه با تغییر شعاع مورد نیاز باشد، زانوی ۹۰ درجه بهترین گزینه انتخابی خواهد بود و در زمان بازگشت باید از زانو جوشی ۱۸۰ درجه استفاده کنیم.

 

loole zanoo jooshi fooladi

ماده اولیه در تولید زانو جوشی

مواد اولیه و خام برای تولید این محصول، کربل استیل و استنلس استیل است. فولاد کربنی نوعی از فولاد ضد اکسایش و ضد زنگ است که ۱۰/۵ درصد کروم برای جلوگیری از اکسایش به مواد خام اضافه می کنند. استنلس استیل ها در حقیقت نوعی فولاد ضد زنگ هستند که میزان کروم آن ۱۲/۰ درصد است  و به دلیل داشتن سطح کروم بالاتر مقاومت بسیار بالاتری نسبت به اکسایش دارد.

made avaliye tolide zanoo jushi

زانوجوشی درزدار و مانیسمان

انواع زانو جوشی فولادی با زوایای جهت گیری متفاوت می توانند به دو صورت درزدار و مانیسمان تولید گردند. در انواع زانو جوشی درزدار دو لبه ورق فولادی ضد زنگ توسط الکترود یا آمپر با جریان قوی ذوب شده و لبه ها به یکدیگر جوش می خورند. در حالت زانو جوشی مانیسمان، با وارد کردن سوراخ از وسط استوانه فولاد ضد زنگ، آلیاژ اولیه بدون درز برای تولید این نوع از زانویی تهیه می گردد.

انواع روش های تولید زانویی جوشی فولادی

برای تولید انواع زانو جوشی فولادی از دو روش نورد گرم و سرد استفاده می شود که در ادامه به توضیح کامل درباره هر کدام از فرآیندها می پردازیم.

tolide loole zanoo jushi

فرآیند تولید زانو جوشی فولادی به روش نورد سرد

در فرایند تولید لوله زانوجوشی به روش نورد سرد، سنبه و ماتریس برای تولید زانو جوشی استفاده می کنند. در این روش لوله های برش خورده برای فرم دهی به وسیله سنبه و پرس هیدرولیک وارد قالب های مخصوص می شوند. این روش مشکلات فروانی را با خود به همراه دارد که از آن جمله می توان به ایجاد سطح ناهمگن در زانو و کاهش سایز لوله در موقع قالب گیری نسبت به سایز استاندارد اشاره نمود. از معایب دیگر روش سرد احتمال ترک خوردگی در زانو بعد از مصرف آن می باشد که به دلیل عدم کیفیت مناسب در روش تولید آن ایجاد می شود.

فرآیند تولید زانویی جوشی به روش نورد گرم

در تولید زانو جوشی فولادی به روش نورد گرم، از دستگاهی به نام مندرل استفاده می شود. این روش نسبت به روش نورد سرد پر هزینه تر بوده و دارای سرعت پایین تری در فرآیند تولید است، اما در عوض کیفیت محصول تولیدی نسبت به روش نورد سرد بالاتر است.

در این روش ابتدا لوله ها در اندازه های مناسب برش می خورند و بعد از آن وارد قالب می شوند. برای عبور لوله ها از داخل قالب از دستگاه مندرل استفاده می شود. قالب های عصایی شکل درون کوره قرا گرفته اند و لوله های وارد شده را فرم مناسب می دهند.

خرید لوله زانوجوشی

برای خرید آهن آلات به دلیل به روز شدن قیمت ها ابتدا قیمت مقطع فولادی مورد نظر خود را استعلام بگیرید و مشخصات محصول، شرایط خرید و جزئیات سفارش را حتما سوال بفرمایید. در مورد خرید لوله زانوجوشی؛ مشخصات لوله زانوجوشی، سایز و نوع لوله زانوجوشی و قیمت لوله زانوجوشی از نکات بسیار مهم در خرید است که باید به آن توجه ویژه داشت.

جمع بندی

زانوجوشی فولادی از انواع لوله های فولادی می باشد و یک وسیله ای برای اتصال لوله ها و تغییر مسیر لوله های فولادی است. متداول ترین انواع لوله زانوجوشی فولادی از نظر شکل تولید عبارتند از: زانو ۴۵ درجه، زانو ۹۰ درجه، زانو ۱۸۰ درجه.

زانو جوشی در زاویه های مختلفی استفاده می شود که استفاده از هر کدام بسته با نیاز ما و جهت قرارگیری لوله بستگی دارد. لوله زانوجوشی به دو روش تولید می شود. انواع روش روش های تولید زانوجوشی عبارتند از: تولید زانوجوشی به روش نورد سرد و تولید زانوجوشی به روش نورد گرم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *